Přesun na obsah

PQ DĚTEM


Letošní koncepce výstavy Pražské Quadriennale nabídla jedinečnou možnost: za několik hodin procestovat téměř celý svět a vidět jej očima špičkových scénografů. Této možnosti využil i projekt  PQ dětem pod vedením Martiny a Jana Svobodových a připravil pro děti dobrodružnou hru, která se dá zažít jen ve světě Alenky v říši divů – a tím výstava pro děti bezpochyby byla. Programem na výstavě prošlo cca 3500 dětí, což je stejný počet jako při minulém ročníku, byť se zkrátila doba trvání výstavy.

Projekt pro školy nazvaný Český kabát, který výstavě předcházel, šel ještě dál. Podílet se na vzniku říše divů a zažívat jí na vlastní kůži je mnohem zábavnější, než se na ni jen dívat. Pedagogové z různých typů škol vedli své žáky ke zpracování stejného tématu, jakým se zabývali profesionálové z vystavujících zemí. Vymýšleli instalaci, která by prezentovala jejich pohled na Českou republiku. Trojrozměrnou prezentací, která nakonec byla přímo na výstavě vystavena, byl kostým – konkrétně kabát. Přihlášené školy - 36 škol z celé republiky s téměř 1200 žáky  -  získaly stejné střihy uzpůsobené velikostem, ale materiály, ze kterých je děti vytvořily a způsob, jakým je dopracovaly, byl zcela na nich,  a tak byly na výstavě k vidění zcela unikátní kostýmy, které obdivovali i profesionálové z celého světa. Děti je samy také představili na speciální módní přehlídce. Zde je k dispozici kompletní dokumentace projektů i průběhu jejich přípravy.  Na výstavě byly k dispozici také speciální noviny vytvořené z fotografií, kreseb a textů dětských tvůrců.

Přímo v expozicích byl připraven bohatý program pro všechny hravé návštěvníky a to nejen pro děti!Nejdůležitější částí byla „prohlídková hra“ - dobrodružná cesta po expozicích. Jejím leitmotivem bylo putování Malého prince po planetách, zde po instalacích jednotlivých států. Lákadlem byla určitě i klíčovací scénografická dílna. Scénu si návštěvník vytvořil sám z kostek stavebnice, malých hraček a dalších předmětů a přítomný technik ho pak naklíčovale pomocí kamery do klíčovací plochy. Výsledek mohli diváci - pro tuto chvíli herci i scénografové zároveň - vzápětí sledovat na obrazovce. Návštěvníci mohli také využít kostýmní dílnu, vytvořit či poskládat si libovolný kostým a pohybovat se v něm po výstavě.

   

Velmi důležitou součástí dětského programu byla také Cena dětských návštěvníků pro nejzajímavější expozici. Každý dětský návštěvník měl právo udělit jeden hlas.  Absolutním vítězem se stala „stánek“ bratří Formanů reprezentující Českou republiku - od 1000 hlasujících dětí obdržel 365 hlasů.  Jejich interaktivní projekt VEJDIVYJDI zvítězil hravou pouťovou tématikou a zároveň nabídkou pohledu do divadelního zákulisí. V zákoutích spletitého stánku narazily děti na medvědí kapelu, šatnu, kde je možné nechat se nalíčit, nebo na divadelní „kuchyni", ve které se připravuje představení. Cenou pro vítěze byl kufřík, v němž se skrývalo asi nejcennější poselství dětských kritiků; všechny hlasovací lístky včetně zapsaných a zakreslených dojmů soutěžících dětí.

Pořadí nejúspěšnějších expozic dle dětských návštěvníků:

  1. ČR
  2. Nový Zéland
  3. Rusko
  4. Tchai-Wan
  5. Brazílie.

Vlastní stránky PQ dětem zde. 

 

Slideshow

Pražské Jezulátko

Ovládání slideshow

Česká republika

PQ Spot - Video

PQ sot_web2.wmv