Přesun na obsah

Archiv

Vítejte v archivu Pražského Quadriennale!

Archiv Pražského Quadriennale, který je umístěný v Institutu umění - Divadelním ústavu, obsahuje desetítisíce fotografií a stovky hodiny videozáznamů. Materiály budou průběžně digitalizovány a umístěny na webové stránky.

V současnosti je dostupný kompletní archiv ročníku 2007: kromě obecných informací o výstavě, přinášíme v sekci Země a umělci dokumentaci všech expozic a v sekci Program informace a fotografie z živých akcí a představení.

Ročníky 1967-2003 jsou zastoupeny souhrnou zprávou, ale postupně  zde bude zpřístupněna podrobnější dokumentace. Zpracování probíhá v rámci projektu Ochrana a zpřístupnění kulturního dědictví českého i světového divadla a je podpořeno grantem z Norska prostřednictvím Norského finančního mechanismu.

Více o projektu na www.theatre-heritage.cz

 

Jak to vše začalo...

Impulsem k založení Pražského Quadriennale byly předválečné a meziválečné úspěchy československé scénografie na světových přehlídkách. Česká expozice dokumentující vývoj československé scénografie a divadelní architektury v letech 1914 -1959, kterou vytvořil František Tröster, získala v roce 1959 na výtvarném Bienále v Sao Paulu zlatou medaili a úspěchy slavili čeští a slovenští scénografové i na následujících třech Bienálech. Bienále proto navrhlo Praze pořádat mezinárodní výstavu scénografie, která by se konala každé čtyři roky.  Dosavadních deseti ročníků PQ se účastnili nejvýznamnější světoví scénografové, vystavoval zde například Tadeusz Kantor, David Borovsky, Ralph Koltai, Luciano Damiani, Ming Cho Lee či Achim Freyer.

Informace o dalším vývoji naleznete v sekcích jednotlivých ročníků.

Slideshow

Dotknout se nebes

Ovládání slideshow

Second Hand Fashion Show

PQ Spot - Video

PQ sot_web2.wmv